AcasăSPORTRăzvan Marin le-a dat emoţii celor de la Empoli. S-a întâmplat chiar...

Răzvan Marin le-a dat emoţii celor de la Empoli. S-a întâmplat chiar înaintea meciului cu Juventus

Internaţionalul român Răzvan Marin (26 de ani) este om de bază la Empoli. Etapa cu numărul 11 în Serie A începe la Torino, cu disputa între Juventus și Empoli.

Adică Juve, locul 8, contra locului 10, cu 5 puncte între cele două echipe. Partida are loc vineri, 21 octombrie, de la ora 21:45, pentru a le putea permite torinezilor să pregătescă liniștiți meciul cu Benfica Lisabona, de marți, din Liga Campionilor.

Marin acuză o accidentare

Problema celor de la Empoli este că românul a acuzat o accidentare, iar clubul nu au avut o confirmare clară cu privire la situația sa medicală, chiar înainte de meciul cu Juventus.

Este foarte probabil ca antrenor Paolo Zanetti să-l folosească pe Marin încă din primul minut, având în vedere că românul a bifat mai multe meciuri în acest sezon pentru Empoli din postura de integralist.

Răzvan Marin este disponibil și ar putea începe duelul chiar din primul minut”, scriu cei de la Tuttojuve24.it.

Juventus, un sezon slab

În Serie A, Juve este în afara locurilor europene, iar situația este descrisă ca fiind critică. Cele două rezultate de 0-2 cu AC Milan și cu Maccabi Haifa au dus „Bătrâna Doamnă” pe fundul prăpastiei, acolo de unde căderea nici măcar nu mai este posibilă, fiind deja pecetluită.

La Empoli, Răzvan Marin, adus de la retrogradata Cagliari, n-a rupt gura târgului. Are 10 apariții în acest sezon, unele din postura de rezervă. Se prezintă la ora duelului cu Juventus fără gol marcat și fără vreo pasă decisivă reușită.