AcasăSPORTVlad Chiricheș a "comis-o" la Sassuolo! Căpitanul naţionalei noastre, criticat de presa...

Vlad Chiricheș a “comis-o” la Sassuolo! Căpitanul naţionalei noastre, criticat de presa din Italia

Vlad Chiricheș a jucat tot meciul pentru Sassuolo, în meciul de pe teren propriu, cu AS Roma, din etapa a 25-a. Căpitanul naţionalei noastre a avut ghinion pe finalul primei reprize, când arbitrul a consultat VAR-ul pentru a vedea hențul comis de Chiricheș în careu, la centrarea lui Vina, iar Tammy Abraham a transformat penalty-ul acordat.

Fundaşul român mai “făcuse” un penalty și luna trecută, în 2-4 cu Hellas Verona.

Italienii scriu că e pe final de carieră

Repriza a doua a început exploziv. Sassuolo a egalat la acțiunea lui Traore, a cărui centrare a fost deviată de Smalling și mingea a fost scăpată de Rui Patricio. Sassuolo a cedat în prelungiri, după ce Cristante a reluat centrarea lui Veretout, iar mingea a depășit linia porții. Capitolinii rămân pe 7 în Serie A, în timp ce Sassuolo e pe 12.

Presa din Italia a taxat prestația lui Chiricheș. Eurosport.it i-a dat nota 4,5, precizând: ”Jucător aflat la final de carieră, a provocat un penalty, transformat de Abraham, după un henț. În afară de asta, a intervenit întotdeauna târziu, inclusiv la marcaj”.

Tuttomercatoweb a fost mai blând cu jucătorul român. L-a notat cu 5,5 și a scris că ”a condus defensiva cu experiența sa și s-a descurcat în situațiile dificile, dar a fost ghinionist când a atins balonul cu mâna la penalty”.

Goal.com l-a notat tot cu 5,5, în timp ce localnicii de la Canale Sassuolo i-au dat 6, dar au precizat că ”nu a fost deloc un meci excelent pentru fundașul central, care a fost ghinionist și parțial naiv la faza loviturii de la 11 metri pe care a cauzat-o”.