AcasăSPORTLovitură pentru Cristi Chivu la Inter Milano! Cel mai recent rezultat l-ar...

Lovitură pentru Cristi Chivu la Inter Milano! Cel mai recent rezultat l-ar putea duce pe banca echipei mari

Cristi Chivu, antrenorul lui Inter Primavera, adună rezultate bune pe bandă rulantă la cea de-a doua formaţie a nerazzurrilor. Echipa pregătită de românul de 41 de ani s-a impus cu 2-1 în fața marii rivale, AC Milan, într-un duel din etapa a 16-a a campionatului Primavera, din Italia. La pauză, scorul era 1-1.

Cesare Casadei şi Lorenzo Peschetola au marcat pentru trupa lui Cristian Chivu, în timp ce golul lui AC Milan U19 a fost marcat de Marco Nasti. Al doilea marcator al lui Inter a fost trimis în teren în minutul 52.

Inter Milano U-19, pe locul 2 în Primavera

Formaţia antrenată de Chivu este a doua echipă din clasamentul Primavera, cu 28 de puncte, fiind la egalitate cu ocupanta locului trei, Cagliari. Lider este AS Roma, cu 37 de puncte și un meci în minus, în timp ce AC Milan este abia pe 12, cu 20 de puncte.

Cristi Chivu a devenit antrenor la echipa Primavera, cea care evoluează în UEFA Youth League, în iulie 2021. Acesta are o medie de 1.91 puncte pe meci, înregistrând 14 victorii, 5 remize și 5 înfrângeri în toate competițiile.

Viitor antrenor la echipa mare a lui Inter?

Victor Piţurcă, fostul selecţioner al României, îi prevede un viitor extraordinar lui Chivu, pe care îl vede viitorul antrenor al Interului. Dacă se va întâmpla, va fi al doilea român care va pregăti echipa din Milano, după Mircea Lucescu la finalul anilor 90.

După fiecare rezultat bun îl felicit. Cred că Cristi Chivu va ajunge un mare antrenor. Eu i-am și zis că am visat să joc și să antrenez Interul. Dacă eu nu am reușit asta, măcar tu să o faci.

Este serios, a luat-o de jos şi îl felicit. Când la Inter ajungi la Primavera cei de la Inter nu te pun acolo pentru că ești tu Chivu și ai câștigat Liga Campionilor, te pun pentru că ești valoros”, a declarat Piţurcă.