AcasăSPORTCum a jucat Valentin Mihăilă la debutul la Atalanta, în Serie A....

Cum a jucat Valentin Mihăilă la debutul la Atalanta, în Serie A. El e românul care evoluează la cel mai înalt nivel

Valentin Mihăilă (22 de ani), noul jucător al celor de la Atalanta, și-a făcut, duminică, debutul pentru echipa din Bergamo în înfrângerea de pe teren propiu, 1-2, cu Cagliari.

Împrumutat în această iarnă de la Parma, atacantul nostru a intrat în minutul 72 al partidei cu Cagliari, la scorul de 2-1 pentru oaspeți, echipă la care Răzvan Marin a jucat din primul minut.

Mihăilă a primit nota 5,5 în Tuttomercato

În cele 26 de minute petrecute pe teren, 18 din timpul regulamentar și alte opt de prelungire, Valentin Mihăilă a jucat 16 mingi și are un raport favorabil la capitolul driblinguri reușite, două din trei încercări.

Valentin Mihăilă a câștigat două dintre cele patru dueluri avute cu fundașii adverși, dar capitolul la care nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor este cel al mingilor pierdute, nu mai puțin de nouă.

Jurnaliștii de la Tuttomercato l-au notat doar cu 5,5. „În afara jocului. Este greu de judecat după prima apariție, dar este o combinație între puțin și nimic”, l-au caracterizat italienii.

Nici pe jurnaliștii de la Goal nu i-a impresionat Mihăilă, aceștia acordându-i nota 6.

Răzvan Marin, de la Cagliari, lăudat

Valentin Mihăilă n-a fost singurul român care a jucat în această partidă. La Cagliari, Răzvan Marin a stat tot meciul pe teren. Mijlocaşul naţionalei a fost notat cu nota 6,5 pentru o prestație solidă.

A alergat foarte mult, a pus presiune pe mijlocașii Atalantei. Nu este avantajat de faptul că echipa joacă eminamente defensiv. A pasat foarte bine în adâncime, către Bellanova, pentru golul doi reușit de Cagliari”, au scris italienii de la Tuttomercato.