AcasăSPORTCe au scris italienii după ce Lazio a învins CFR Cluj, în...

Ce au scris italienii după ce Lazio a învins CFR Cluj, în Conference League, în doar 10 oameni

CFR Cluj a cedat, scor 0-1, pe terenul lui Lazio, în prima manșă din optimile de finală ale UEFA Conference League. Returul va avea loc joia viitoare, în România.

Din minutul 15, Lazio a rămas în inferioritate numerică după ce Patric a văzut cartonașul roșu direct. Cu toate acestea, echipa antrenată de Dan Petrescu s-a văzut condusă din minutele de prelungire ale primei reprize și nu a mai putut egala până la final.

Jurnaliştii italieni: “10 oameni, suficienţi”

La finalul celor 90 de minute, cele mai importante publicații din Italia au vorbit despre victoria formației lui Maurizio Sarri.

10 oameni, suficienți ca Lazio să domine Clujul. Immobile se întoarce și se încheie 1-0 pe Olimpico. Echipa lui Maurizio Sarri a fost tot timpul în control, nu a cedat deloc, în ciuda faptului că a fost în inferioritate numerică după 15 minute”, a titrat Tuttomercatoweb.

„Lazio învinge și convinge. 1-0 pe Olimpico după un gol minunat al lui Immobile, la finalul primei reprize. Clujul nu a pus pericol, în ciuda eliminării lui Patric din minutul 15”, a titrat şi Corriere dello Sport.

Cum a reacţionat UEFA?

Lazio merge cu un avantaj minim în România, după ce a depășit eliminarea rapidă a lui Patric și a câștigat la Roma. Fundașul spaniol a primit un cartonaș roșu direct după ce l-a împiedicat pe Ermal Krasniqi, care a pătruns spre poartă după doar 15 minute.

Gazdele au avut totuși posesia mai bună și, deși au avut mai multe ocazii, doar una dintre ele a contat, iar Ciro Immobile a punctat din voleu în timpul prelungirilor primei reprize”, au notat cei de la UEFA Conference League.